Preventivní prohlídky

Gynekologická preventivní prohlídka

Je hrazena zdravotními pojišťovnami 1x za rok a sestává se z vyšetření děložního čípku kolposkopem a odběrem cytologie (stěry z čípku) - prevence rakoviny děložního čípku. Dále vyšetření dělohy a vaječníků pohmatem, v naší ordinaci v odůvodněných případech dopňujeme navíc ihned i ultrazvukové vyšetření, zobrazující dělohu a vaječníky včetně dalších utvarů v malé pánvi. Při preventivním vyšetření se nevybírá regulační poplatek 30,- Kč. Testy na pohlavně přenosné choroby do preventivní prohlídky nejsou zahrnuty.


Prevence rakoviny prsou

Je hrazena zdravotními pojišťovnami v rámci mammografického screeningu (rentgen prsou) od 45 let vždy po 2 letech, není-li doporučeno jinak. Samovyšetření prsou pacientkou se má provádět každy měsíc po menses. U žen nad 30 let se doporučuje v prevenci ultrazvukové vyšetření prsou v intervalech 1 -2 roky, které ale není hrazeno zdravotní pojišťovnou. Cena je cca 300,- Kč a provádí se na specialozavaných pracovištích, jejichž seznam poskytneme.


Návod pro samovyšetření prsu

Návod pro samovyšetření prsuNávod pro samovyšetření prsu

Co není normální?

  • když se v prsu najednou objeví hmatný útvar, který tam ještě před nedávnem nebyl
  • když se na bradavce objeví krvavý výtok
  • když se náhle vtáhne jedna bradavka dovnitř a nejde vysunout ven
  • když náhle zčervená jeden prs a žena nemá teplotu
  • když se v kůži prsu objeví vtažení, které tam před tím nebylo
  • když se kůže prsu začne měnit, je tuhá, všechny póry jsou v ní více viditelné a podobá se slupce pomeranče
  • když se tmavá kůže bradavky a okolního dvorce pokryje šupinkami.
Všechno, „co není normální", musí vidět lékař gynekolog nebo praktik. V takovém případě by ho žena měla okamžitě navštívit a trvat na tom, aby jí lékař poslal do specializovaného centra na mamografické vyšetření.

Rakovina prsu, zhoubné onemocnění prsní žlázy, maligní nádor prsu — to všechno jsou názvy jednoho onemocnění: nádoru v prsu, který se chová agresivně, pohlcuje své okolí, je schopen vysílat své buňky i do vzdálených orgánů, a není-li včas nalezen a odstraněn, může přivodit své nositelce smrt. Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen a může je postihnout v kterémkoliv věku. Rakovinu prsu lze objevit pomocí přístrojů, které se jmenují mamograf a ultrazvuk.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku
CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Škrabálek
Vytisknout stránkuMapa stránek · © 2012 - 2024 MUDr. David Procházka - gynekologie Brno · Počet návštěv: 278610 (17017)